Zgodovina

Od privatne do državne šole: pot dvojezične šole

La storia della scuola

Šola je nastala z namenom, da bi dopolnila institucionalno praznino v zvezi s pravico pripadnikov slovenske skupnosti v Videmski pokrajini, da svojim otrokom nudi izobrazbo v slovenščini, v kolikor je to jezik, na katerega se naslanjajo krajevne govorice. Razvila je lastni kulturni in didaktični model. Izhajajoč iz krajevne stvarnosti ta zagotavlja: ● enako dostojanstvo in pomen slovenskega ter italijanskega jezika; ● stremi po krepitvi jezikovne in kulturne identitete otrok, ki pripadajo slovenski skupnosti; ● medtem ko nudi ostalim, ki izberejo šolo iz splošnih kulturnih motivacij, možnost spoznavanja in soočanja, kar predstavlja osnovo za spoštovanje različnosti in demokratično sobivanje.